PCHatalari.Com

Dizüstü Bilgisayarın Pil Ömrünü Uzatma Yolları

30/01/2020 | Yorum Yok | 925

Dizüstü Bilgisayarların Pil Ömrünü Artırma Nasıl Yapılır?

Sürekli hareket halindeyken ve en çok ihtiyacınız olduğunda performans için dizüstü bilgisayarınıza güvendiğinizde, pilinizin aniden size boşalmayacağından ve sizi zor durumda bırakmayacağınızdan emin olmanız gerekir. Bu, sık sık kendinizi bulduğunuz bir durum gibi görünüyorsa, belki de daha uzun ömürlü bir dizüstü bilgisayar piline yükseltmeye bakmalısınız. Ancak bu adım biraz sert geliyorsa, bir şebeke kaynağına erişiminiz olmadığında pilinizin gücünü uzatmak için yapabileceğiniz birkaç şey olabilir.

Ekran Parlaklığını Azaltma

Çoğu modern dizüstü bilgisayar ekranın parlaklığını kontrol etmenizi sağlar. Tahmin edebileceğiniz gibi, ekran ne kadar parlaksa, o kadar fazla güç gerekir. Ekranı karartın ve pilinizin çok daha uzun ömürlü olduğunu görebilirsiniz.

Kullanılmayan Programları Kapatma

Sıklıkla çalışan bir dizi programınız olur, ancak bunlardan yalnızca birini veya ikisini kullanırsınız. Bunları çalışırken görmüyor olsanız da, arka planda çalışıyor, CPU yükünüzü ekliyor ve daha fazla enerji tüketiyor olabilirler. Kullanılmayan programları kapatın ve enerji tasarrufu yapın. Arka planda çalışan programlardan emin değilseniz , görev yöneticisini açmanız yeterlidir.

Pil Temas Noktalarını Temizleme

Ara sıra dizüstü bilgisayarınızın pilindeki bağlantı noktalarını temizlemelisiniz. Bir bezi alkolle nemlendirin ve noktaları temizlemek için kullanın. Temiz noktalar elektrik akımının verimli bir şekilde geçebileceği anlamına gelir, yani boşa harcanan güçten tasarruf edersiniz.

CD / DVD Sürücüsünü Daha Az Kullanma

CD ve DVD sürücüleri çalıştırmak için önemli miktarda enerji kullanır. Mümkünse, daha az enerji gerektirdiğinden sabit sürücüyü kullanmayı tercih edin.

Sabit Sürücüsünü Düzenli Olarak Birleştirme

Sabit sürücünüzü düzenli olarak birleştirirseniz, daha verimli çalışır. Sabit diskiniz ne kadar verimli çalışırsa, bataryaya o kadar az talep gelir, yani daha fazla kullanım ömrü elde edersiniz! Ek bir avantaj olarak, bu da bilgisayarınızın hızlanmasına yardımcı olacaktır .

Kablosuz Ağları Kullanmama

Bir bağlantıya ihtiyacınız yoksa, pilinizdeki gereksiz yükü azalttığından dizüstü bilgisayarınızdaki kablosuz alıcıyı kapatmak daha iyidir. Çoğu dizüstü bilgisayarda kablosuz ağları kapatmak için bulunması kolay bir düğme bulunur.

Gereksiz Görsel Efektleri Devre Dışı Bırakma

Bilgisayarınız, tüm bu çarpıcı görsel efektleri göstermek için bilgi işlem gücüne ihtiyaç duyar. Daha fazla bilgi işlem, daha fazla pil tüketimi anlamına gelir. Bu nedenle, pilinizin daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız, bu görsel efektleri tercihen kapatmanız veya en azından azaltmanız önerilir.

Güç Ayarlarını Değiştirme

Güç düzeninizi Güç Tasarrufu olarak değiştirme bilgisayarınızın gücü minimum düzeyde kullanmak ve size uzun pil ömrü sağlamak için ayarlarını yapmasını sağlar. Çoğu işletim sistemi güç düzenlerini değiştirmenize izin verir.

Düzenli olarak Havalandırma deliklerini Temizleme ve Dizüstü Bilgisayarı Serin, Ferah Tutma

Bilgisayarı düşük sıcaklıklarda çok daha verimli çalışır. Hava deliklerin kir ve tozla tıkanırsa, makine verimli bir şekilde soğutulmaz. Havanın havalandırma deliklerinden serbestçe geçip geçmediğini düzenli olarak kontrol ederek, dizüstü bilgisayarınızın mümkün olduğunca serin kaldığından emin olabilirsiniz. Toz veya kiri temizlemek için bir fırça veya hafifçe nemlendirilmiş bir bez kullanabilirsiniz. Daha da iyi soğutma için, bir dizüstü bilgisayar soğutma pedi deneyebilirsiniz.

Harici aygıtları kullanmaktan kaçının Harici sabit sürücüler, iPod’lar ve hatta fareniz gibi harici aygıtlar pilinize gereksiz yere zarar verebilir. Bu harici aygıtları kullanmanız kesinlikle önemli değilse, pil kullanımından tasarruf etmek için bunları kapatın ve tamamen çıkarın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

© 2019 PChatalari.Com Tüm Hakları Saklıdır.