PCHatalari.Com

Dizüstü veya Masaüstü Bilgisayarı TV’ye Bağlama

30/01/2020 | Yorum Yok | 347

Bilgisayarınız da ailenizle birlikte bir film izlemek ya da bir slayt gösterisi paylaşmak istediğiniz, ancak arzulanan çok şey bırakan bir ekranınız olduğunu varsayalım. Böyle bir durumda, tüm ailenizin rahatça eğlenmesini sağlamak için bilgisayarınızı bir televizyon ekranına bağlayabilirsiniz.

Dizüstü / bilgisayarınızı bir televizyona bağlamanın birçok yolu mevcuttur. Fakat, genel video kalitesi değişik yöntemler için farklı oluyor. Donanımın kalitesine veya kullanılabilirliğine göre hangisini kullanacağınızı seçebilirsiniz.

İlk adım olan bağlantı noktaları ve bağlantıları TV’nizin ve bilgisayar ne tür bilinmesi gerekmektedir. Donanımınız da bulunan bağlantı noktalarının ve bağlantıların türünü zaten biliyorsanız, 2. Adıma doğrudan geçebilirsiniz. Değilse, farklı port türleri aşağıda ayrıntılı olarak açıklayacağız.

1) RCA / Kompozit

Mevcut en eski ve en düşük kaliteli bağlantı. Bunlar, çoğumuzun bildiği Sarı, Kırmızı ve Beyaz bağlantılarıdır. Bileşik video için sarı, sol analog ses için beyaz ve sağ analog ses için kırmızı kullanılır.

2) S-Video

S-Video veya Süper Video , Kompozit bağlantılardan biraz daha iyi kalite sunar. Mevcut en eski bağlantı türlerinden biri olduğu için, televizyon ve bilgisayarların çoğu buna sahiptir. Biri 4 iğne ve diğeri 7 iğne içeren iki tür S-Video bağlantı noktası vardır. Bu bağlantı türü yalnızca video için kullanılır. Bu nedenle, sesin çalışmasını istiyorsanız, bilgisayarınızın kulaklık jakından TV’nizdeki kırmızı ve beyaz ses girişlerine bir ses kablosu bağlamanız gerekecektir.

3) VGA

Çoğu bilgisayarda ve televizyonda VGA bağlantı noktası vardır. S-Video’dan çok daha iyi kalite sunar ve bir HDTV’niz varsa tercih edilmelidir. Ancak eski CRT TV’lerde VGA bağlantı noktası bulunmaz ve PC’den Televizyona dönüştürücü gerekir. S-Video gibi VGA da sesi desteklemez ve ek bir ses kablosu gerektirir.

4) DVI

Dijital Video Arabirimi, VGA bağlantılarından çok daha iyi kalite sunar. Çoğu dizüstü bilgisayar ve HD TV bu bağlantılara sahip olacaktır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür bağlantılar yalnızca dijital TV’lerde kullanılabilir. Ayrıca önceki iki gibi DVI bağlantıları da sesin çalışması için bir ses kablosu kullanılmasını gerektirir.

5) HDMI

Mevcut en yüksek kaliteli bağlantılar. Çoğu HD TV’de bu bağlantı olacaktır, ancak bilgisayarınızın olmayacağı ihtimali vardır. Bilgisayarınızda bir HDMI bağlantı portu varsa, bu tercihen kullanılmalıdır. Bilgisayarınız desteklemiyorsa, HDMI’yı DVI’ya dönüştürmek için bir HDMI’dan DVI’ya adaptör kullanabilirsiniz.

 

Yöntem : 2 İki cihaz arasında ortak bir bağlantı noktası türü algılandığında, onları fiziksel olarak bağlamak için doğru bağlantı kablosuna ihtiyacınız olacaktır. Farklı bağlantı kablosu tipleri yukarıda gösterilmiştir. Eşleşen iki tür bağlantı noktası bulamazsanız, bağlantı türünün eşleşmesi için bir adaptöre ihtiyacınız olacaktır.

Yöntem : 3 İki cihazı bağladıktan sonra, TV’nizde TV’nizin bilgisayara bağlı olduğu harici girişi seçin. Bağlantıyı nasıl yaptığınıza bağlı olarak HDMI1 veya AV1 olabilir. Bu, DVD oynatıcınızdan girişi nasıl seçtiğinize çok benzer.

Adımları doğru bir şekilde izlediyseniz, TV’niz şimdi bilgisayarınızın ekranını gösteriyor olmalıdır.

Not: Bilgisayarınız harici ekranı tanımıyorsa, bilgisayarınızı başlatmadan önce TV’yi bağlamanız gerekir. Görüntü bozuk görünüyorsa, ekran ayarlarını bilgisayarınızdan değiştirerek TV’nizin ekran çözünürlüğünü değiştirmeniz gerekecektir. Daha eski TV’lerin çoğu yalnızca bir ekran çözünürlüğünü desteklerken, yeni TV’ler bunların çoğunu destekleyecektir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

© 2019 PChatalari.Com Tüm Hakları Saklıdır.